Thanks goes to all players and their parents who participated in our Season 2019/20 Representative basketball team tryouts.  We had the highest number of players register in our club's history.  With a growing number of coaches, we have been able to select more teams than ever.  However, team selections were still very difficult.


If you have not been successful in being selected, we encourage you all to consider the Westgate Imperials Academy to work on skills and development before next year's tryouts.  More info will be provided when we launch the Academy in the coming weeks.


Players who have been successful will soon receive a registration email.  For those players not selected and who would like feedback, please email us and provide your child's details and any questions you may have: imperials@westgatebasketball.com.au


Thanks again to all the players for their amazing effort over the last two weeks and congratulations to the successful players.  Our coaching team are very impressed with the standard of players and we are looking forward to another strong season for the Imperials! See team lists below .



girls teams

12.1 GIRLS

 Isabelle Hadley 

Lyla Joyce 

Jordyn Middleton 

Darcie Mitchell  

Arlyn Patterson

Maggie Pearson

Alexis Rippon

Marnie Rowe

Liana Taufa

Indigo Troedel   

 


COACH - CLINTON JOY

12.2 GIRLS

Anushka Amal

Zoe Dellas

Chloe Foreman

Molly Francis

Meleuc Lear

Chloe Manuell

Gabby Roberts

Sunny  Storti Ljubas

Luca Trevaskis




COACH - MICHAEL DALMAU

14.1 GIRLS

Xanthe Chard
Amelie DeMarte 

Amelie Ellerton
Niamh McHardy
Tilly McNamara
Mikayla Stasey
Chiara Sultana
Louizeana Tauelangi
Leah Wheeler



COACH - TYLER PEARSON

14.2 GIRLS

 Leah Biddle-henwood   

Isabel Campelj

Tallulah Charleston

Seniani Chung

Rowena Duane

Scarlett Griffith

Noa Marie Marchiori

Tanecia McBride    



COACH - DAMIEN CHARLESTON


16 GIRLS

Jasmine Americo

Iluka Bray

Jessica Braybrook

Matilda Chard

Anne-Lise Dromey

Sian Ellis

Chloe Forde

Zayah Pearson 

Stephanie Savage

Eve Wheeler  

  

COACH - DAVID PEARSON

BOYS TEAMS

12.1 BOYS

Miller Ainsworth

Griffin Barker

Oliver Cannington

Finn Coghlan

Kyle Foreman

Mitchell Highmore

Beau Kisvarda

Oscar Monie

Zion Moses

Cohen Semeatu

     

COACH - KIM DALMAU

12.2 BOYS

Finn Barnes

Samuel Carter

Alastair Carter

Jye Cockerell

Darcy Coleman

Alexandre Dromey

James Hadley

James Jago

Julian Laudato

Johnny Staron    


 COACH - JEREMY BARNES

12.3 BOYS

Liam Baker

Jack Baron

Ethan Burgess

Sebastian Carr

Finn Ellerton

Maximus Grech

Charlie Lawson

Callum Lyon

Bodee McLeod

Artisan  Sairat    


COACH - SCOTT ELLERTON

14.1 BOYS

Jonah Bosco

Edouard Dromey

Natnael Hagos

Wilson Hegarty

James  Keating

Jacob Marron

Lucas Maticevski

Eamonn McHardy

Sebastian Percy

Flynn Roberts    


COACH - DAVID MADDOCK

14.2 BOYS

Albie Browning

Marley Defteros

Dane Djuric

Sam  Dynon

Dexter Fawcett

Alessio Giurleo

Toma Kellam

Beau Lagos

Oliver McNair

Lachlan Morgan    


COACH - CHRIS MONTAGUE

14.3 BOYS

Samuel Cauchi

Harrison Collins-Hempseed

Finn Doorbar

Cole Fitzsimmons

Charlie Francis

Luca Giurleo

Matthew Heaney

Ryan Law

Braylon Ovenden

Rylan Rees    


COACH - DARRYL OVENDEN

16.1 BOYS*

Alaric Acosta

Weston Barker

Max Barnes

WIlliam Calleja

Troy Hezel

Liam Huntington

Tristan Labagala

Jesse Maljanek-Smith

Alby Monagle

Jackson Moss

Daniel Snell    


COACH - NATHAN MORGAN

*Squad of 10 to be finalised post practice matches

16.2 BOYS*

Joel Florey

Marcus Hansby

Phoenix Horne

Ferris Newton Brown

Eric Le

Xavier Percy

Ayden Trinh

Snehaal Wijekoon




COACH - BYRON PRICE

*Squad of 10 to be finalised post practice matches

16.3 BOYS

Jaxyn Boumadi

Lachlan Clegg

Robbie Cockerell

Thomas Devine

Mitchell Hegarty

Sebastian  Kyle

Oscar Mullen

Christian Persichelli

Zachary Strachan    


COACH - JEFF KYLE

16.4 BOYS

Christian Calderone

Kalan Chen

Dion Dellas

Bryce Dunkin

Angus McGee

Hamish Monie

Kellan Ovenden

Thomas Simpson

Cooper Thomas


COACH - LEON SIMPSON

18.1 BOYS

Kye Alberto

Conor Britten

Ethan Caithness

James Calleja

Archie Clarke

Liam McFerran

George Page

Jacob Purches

Jai Tippet    


COACH - WILSON ALBERTO

18.2 BOYS

Josef Arpula

Joshua Boumadi

Lachlan Corbett

Billy Dynon

Tyler Gatt

Conor Howitt

Benjamin Lazzaro

Kailey Roberts

Corben Shirreff

Samuel Vlaeminck    


COACH - JEREMY LOPEZ

18.3 BOYS

Justin Cassidy

Coltrane Griffith

Joel McGee

Joshua Vella

Tyler Harris

Hien Nguyen

Oliver Greenshields

James Greenshields

Abdulmannan Hameed



COACH - NOEL CASSIDY